Flow to stan umysłu, w którym człowiek całkowicie angażuje się w wykonywaną czynność.

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

W przepływie masz uczucie spokoju. Jesteś pochłonięty zadaniem, ale nie jesteś nim zestresowany ani zmartwiony. Czujesz się mniej skrępowany i jeszcze mniej niespokojny. Ta szczególna cecha trwa poza samym doświadczeniem, ponieważ bycie w stanie przepływu równoważy poziom kortyzolu i stresu. Podczas przepływu uwalniana jest dopamina. Ten neuroprzekaźnik sprawia, że ​​czujesz się bardziej zrelaksowany, optymistyczny, pełen energii i oddany wykonywanemu zadaniu.

Flow to jeden z bardzo przyjemnych stanów, który otacza nas całkowicie w teraźniejszości i pomaga nam być bardziej kreatywnymi, produktywnymi i szczęśliwymi.

Przepływ daje pozytywny stan całkowitego pochłonięcia, skupienia i zaangażowania w czynność w określonym momencie, a także czerpania przyjemności z tej czynności. Być może stan Flow, potocznie określany jako „w strefie”, najlepiej opisuje jeden z uczestników wywiadu na najwcześniejszych etapach „badań nad przepływem” (Csikszentmihalyi):

„Moje myśli nie wędrują. Nie myślę o czymś innym. Jestem całkowicie zaangażowany w to, co robię. Moje ciało czuje się dobrze. Wydaje mi się, że nic nie słyszę. Świat wydaje się być ode mnie odcięty. Jestem mniej świadomy siebie i swoich problemów.”

Jazda na nartach jest czynnością, która jest przyjemna i wewnętrznie motywująca. Można być całkowicie zaangażowanym. Ego odpada. Czas leci. Każde działanie, ruch i myśl nieuchronnie wynikają z poprzedniego. Zaangażowana jest cała twoja istota i maksymalnie wykorzystujesz swoje umiejętności.

Stanąłem przed wyzwaniem, ale wierzyłem, że moje umiejętności pozwolą mi sprostać temu wyzwaniu. Mój trener prowadzący szkolenie w Austrii dał mi zadanie aby wykonać kilkanaście krótkich skrętów z zamkniętymi oczami. Moja uwaga była całkowicie skupiona na tym, co robiłem. Naprawdę podobało mi się to doświadczenie. Nie było żadnego wysiłku, aby skupić uwagę na tym, co się działo. Poczułem, że jestem wystarczająco kompetentny, aby sprostać wysokim wymaganiom sytuacji. Nie przejmowałem się tym, jak się prezentuję. Wyzwanie i moje umiejętności stały na równie wysokim poziomie. Robiłem rzeczy spontanicznie i automatycznie, bez konieczności myślenia. Momentami wydawało się, że wszystko dzieje się w zwolnionym tempie.

Najbardziej cenię Flow, ponieważ…

  • Inspiruje mnie do twórczego rozwiązywania wyzwań;
  • Pozwala mi poczuć, że jestem jednością ze wszystkim, co się dzieje;
  • Wyłączam gadatliwy umysł i resztę podpowiadaczy w głowie;
  • Czuję, że robię coś wartościowego dla mnie samego;
  • Mam pozytywne emocje;
  • Nie myślę o przeszłości ani przyszłości, jestem obecny w tej chwili;
  • Jestem mega uważny

Jak stan przepływu wpływa na dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne

Zrozumienie działania dopaminy ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia ludzkich zachowań. Kiedy doświadczamy czegoś pozytywnego, dopamina pomaga nam zarejestrować to jako przyjemne i zachęca nas do zrobienia tego ponownie. Jest źródłem wielu naszych nawyków, pragnień i impulsów. Według Psychology Today: „Nie jest przesadą stwierdzenie, że dopamina czyni nas ludźmi”.

Nasze samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne jest bezpośrednio powiązane z poziomem dopaminy. Kiedy są nie do zniesienia (czy są za niskie, czy za wysokie), możemy zachorować lub zaangażować się w zachowania autodestrukcyjne.

Flow nagradza nas za zaangażowanie umysłowe i skupienie uwagi, które pozwalają nam się rozwijać. Neurologiczne i subiektywne doświadczenie przepływu przynosi korzyści – zarówno w stanie przepływu, jak i poza nim.

 

Zachęcam WAS, abyście po prostu BYLI w tej chwili i doświadczali przygody w pełni. Spróbujcie więcej uśmiechu, wolności, rozluźnijcie napięcia i uspokójcie myśli.

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

CEZARY WERESZCZYŃSKI

Bądźmy

w kontakcie

trener@szkolenienarciarskie.pl

723 897 862

Wrocław, Kraków

FORMULARZ

Contact Form Demo (#3)