RIDE & PRO

POZIOMY NARCIARSKIE

SZKOLENIE

POSTAWA CIAŁA

Postawa ciała zapewnia swobodę ruchów i elastyczność potrzebną do prawidłowego i płynnego zakrętów. Posiadanie odpowiedniej pozycji pozwala szybko dostosować technikę narciarską do terenu i warunków, a także łatwo zmienić pozycję ciała, na przykład przy zmianie kierunku lub prędkości.

Dlatego posiadanie odpowiedniej postawy ciała ma kluczowe znaczenie dla szybkiego dostosowania techniki, ale także bezpiecznie do aktualnych warunków. Nawet profesjonalni narciarze nieustannie pracują nad poprawą swojej postawy ciała w nadziei na uzyskanie lepszego czasu.

Jeśli przeniesienie masy ciała nie zostanie przeprowadzone prawidłowo, precyzyjna nawigacja nie będzie możliwa. Jednym z błędów często spotykanych na stokach jest to, że narciarze odchylają się zbyt mocno do tyłu, co powoduje zmniejszenie nacisku na zewnętrzne narty i utratę kontroli przez narciarza. Może się to zdarzyć z powodu braku doświadczenia lub strachu przed nachyleniem lub prędkością.

równowaga, balans

3a

Dolna połowa ciała jest kluczowym obszarem. Od bioder po stopy – to są nasze elementy układu kierowniczego. Górna część ciała, od pasa po głowę, to nasze elementy równowagi. Aby uzyskać dany rodzaj skrętu, łączymy ze sobą nasze ruchy. Dolna część ciała wytwarza aktywne sterowanie, a górna część ciała synchronizuje się, subtelnie równoważąc nasze ruchy kierownicze.

Tempo i zakres wszystkich naszych ruchów jest regulowany, co pomaga uzyskać różnorodne osiągi. Ogólnie rzecz biorąc, oddzielamy górną część ciała od aktywnych ruchów sterujących dolną częścią ciała. Ponownie odbywa się to z różnymi szybkościami i zakresami w zależności od wydajności. Dojdziemy do tego później…

separacja boczna

4a

Separacja boczna jest po części czymś, co pomaga nam zachować równowagę na nartach, jednocześnie przechylając narty na krawędzie. Pozwala nam to na tworzenie różnych kątów krawędzi przy różnych prędkościach i utrzymywanie równowagi względem nich. W ten sposób siły gromadzą się wokół skrętu i działają na nartę, tworząc większą przyczepność i kształt skrętu. Zasadniczo ma to miejsce wtedy, gdy niektóre części ciała aktywnie przechylają narty, a inne części ciała nie biorą udziału w tym przechylaniu.

separacja obrotowa

7a

Podobnie jak w koncepcji separacji bocznej, separacja obrotowa polega na tym, że używamy niektórych części ciała do aktywnego obracania nart. Inne części ciała nie biorą udziału w tej rotacji. I jak zawsze można regulować szybkość i zakres, a także istnieje możliwość wyboru części ciała, których używamy.

Sterowanie nartami poprzez obracanie nóg i stóp w stosunku do podłoża nazywamy „rotacją”. Samo to nie spowoduje zmiany kierunku. Płaskie narty bez przyczepności będą się tylko ślizgać w bok i nie będą prowadzić narciarza po zakręcie. Tylko wtedy, gdy obrót jest połączony z pewnym chwytem krawędzi, powoduje to zmianę kierunku.

JAZDA RÓWNOLEGŁA

aerk

Właściwa postawa ciała w skrętach równoległych zapewnia swobodę ruchów i elastyczność potrzebną do wykonywania prawidłowych i płynnych skrętów. Właściwa pozycja pozwala na szybkie dostosowanie techniki jazdy do terenu i warunków oraz łatwą zmianę pozycji ciała, np. przy zmianie kierunku lub prędkości. Aby lepiej zobrazować prawidłową postawę, pomocne może być zobrazowanie osi przechodzących przez staw skokowy, kolanowy i biodrowy. Osie te powinny być do siebie równoległe. 

krótkie skręty

shotr

Na wąskich lub ruchliwych stokach dobrze wyćwiczona technika krótkich skrętów jest zdecydowanie zaletą. Krótkie skręty mają mniejszy promień i można je wykonywać kolejno w krótszych odstępach czasu . Ponieważ skręty są szczególnie krótkie, ważne jest, aby nogi , zwłaszcza kostki i kolana, inicjowały ruch . Górna część ciała pozostaje stabilna i przez cały czas zwrócona w stronę doliny, podczas gdy nogi wykonują pracę i wykonują zakręty. Podczas jazdy na krótkich zakrętach narty powinny opuścić linię spadku tak szybko, jak to możliwe.

carving

carv

Carving łączy dreszczyk emocji związany ze zjazdem na nartach z dużą prędkością z płynnymi, długimi skrętami. Odpowiednia technika gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo na stoku. Skręt carvingowy wymaga bardziej nachylonej pozycji ciała . Poza tym narty nie ślizgają się, tylko niosą narciarza , jak po stoku po torach. Górna część ciała kompensuje siłę skierowaną w dół na kolana i biodra podczas ruchu pod górę, dzięki czemu zachowana jest równowaga. 

strefa trenera

blog splot

Trening przed sezonem

Trening przed sezonem

Rozpocznij te ćwiczenia około sześciu do ośmiu tygodni przed rozpoczęciem…

Przygotowanie do wyjazdu

Przygotowanie do wyjazdu

Nie ma nic gorszego niż pakowanie się na narty na ostatnią chwilę i utonięcie w stosie…

Narty przed wyjazdem

Narty przed wyjazdem

Wybierając nowe narty. Istotne są przede wszystkim: wzrost, waga, poziom…

Nastawienie mentalne

Nastawienie mentalne

Ludzie z pozytywnym nastawieniem mają w sobie coś, co zachęca innych do grawitacji…

CEZARY WERESZCZYŃSKI

Bądźmy

w kontakcie

Email

trener@szkolenienarciarskie.pl

Zadzwoń

723 897 862

Adres

Wrocław, Kraków

FORMULARZ

Contact Form Demo (#3)