Czy narciarze powinni używać kijów narciarskich?

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

Odpowiedź zależy od wielu czynników. W dużej mierze decyzja o używaniu kijków narciarskich zależy od Twoich umiejętności, wieku, stylu jazdy na nartach i terenu, na którym będziesz się poruszać. Są pewne sytuacje, w których narciarz nie powinien używać kijków.

Kiedy narciarz nie powinien używać kijów

Są sytuacje, w których nie używanie kijów, przynajmniej na jakiś czas, może być korzystne.

Początkujący narciarze

Praktycznie w każdej szkole narciarskiej w całym kraju narciarze uczą się jeździć na nartach bez używania kijów. Jest ku temu kilka bardzo ważnych powodów. Podstawą jazdy na nartach jest prawidłowa równowaga i środek ciężkości. Ucząc się skręcania, narciarze muszą zrozumieć, że biodra i nogi napędzają wszystkie skręty od krawędzi do krawędzi. Początkujący nie potrzebują kijów do skręcania, szczególnie gdy są jeszcze na łatwych stokach. Muszą wyczuć, gdzie znajduje się ich środek masy, a wymachiwanie kijami może to zakłócić.

Młodzi narciarze

Małe dzieci, nawet te, które jeżdżą na nartach już od kilku lat, nie powinny używać kijów. Niektórzy eksperci uważają, że dzieci powinny unikać używania kijów do co najmniej 6 roku życia. Dzieci mogą lepiej kontrolować swoje skręty i mogą opanować podstawową technikę skręcania za pomocą nóg. Kije mogą być również niebezpieczne, jeśli zostaną nieprawidłowo posadzone – tuż przed ciałem – albo dziko machane w powietrzu.

Agresywni narciarze

Niektórzy narciarze nie przejmują się skręcaniem. Chcą bombardować wzgórza tak szybko, jak to możliwe, nie dbając o odpowiednią technikę. Ci ludzie prawdopodobnie nie potrzebują kijów, ponieważ kije są najczęściej używane do pomocy przy skręcaniu. Kije również powodują opór powietrza, a Twoje ciało nie jest tak aerodynamiczne, jakie mogłoby być bez kijów w dłoni.

Narciarze freestyle'owi

W większości terenów, z którymi zmagają się narciarze, kije są bardzo pomocne. Głównym wyjątkiem jest park. Wielu narciarzy freestyle'owych jeździ bez kijów, aby uwolnić całe ciało na wykonywanie trików. To samo dotyczy poręczy i innych trików w parku.

Doskonalenie

Jeśli ktoś za bardzo uzależnia się od kijów, może od nich odpocząć. Dzięki ponownemu skupieniu się na nogach podczas skrętów – a nie na kijach – technika powróci. Niektórzy instruktorzy odbierają kije uczniom, jeśli używają ich do zatrzymania się. Zatrzymywanie się z kijami jest niebezpieczne, można nadwyrężyć nadgarstek lub kolana. Czasami narciarze opuszczają ręce ze względu na kije, które mogą zmienić środek ciężkości. Instruktorzy mogą zresetować ten nawyk, zdejmując kije do czasu, aż zostanie on naprawiony.

Korzyści z  używania kijów

Jest wiele powodów, dla których kije tak długo są obecne w narciarstwie. Większość instruktorów narciarstwa nie poleca jazdy na nartach bez nich. Dzieje się tak dlatego, że udoskonalają skręcanie, zapewniając znacznie bardziej precyzyjny i płynny ruch. Pomagają również ogromnie w wyczuciu czasu i równowadze. Sadzenie ich sygnalizuje początek skrętu.

Kiedy powinieneś zacząć używać kijów?

Gdy tylko narciarz osiągnie odpowiedni wiek (około 6-7 lat), powinien regularnie jeździć na nartach z kijami. Dzieje się tak dlatego, że nawyki skręcania zaczynają się wcześnie. Tworzy to solidną inicjację skrętu i dobry moment od samego początku, a kijki w tym pomagają. Gdy narciarz zacznie pracować nad równoległymi skrętami, powinien używać kijów. Dotyczy to początkujących narciarzy w każdym wieku. Brak kijów jest świetny do nauki, ale gdy tylko przejdziesz do etapu średniozaawansowanego, warto zacząć z nich korzystać. Zauważ, że wszyscy zawodnicy korzystają z kijów. Kije pomagają utrzymać równowagę. Dotyczy to wszystkich poziomów, od średniozaawansowanego do eksperckiego. Skręt jest łatwiejszy do wykonania, szczególnie w ciasnych skrętach o krótkim promieniu, na przykład na muldach i poza szlakiem.

Inne korzyści

Jak wiadomo, trawersy są uciążliwe do pokonania bez kijów. Ogromnym plusem jest możliwość przepychania się po płaskich terenach lub w poprzek góry. Mogą również pomóc w poruszaniu się po trudnych wzniesieniach. Kije pomogą Ci także wstać po upadku. Próba wstawania w głębokim puchu jest trudna nawet z kijami, ale bez nich jest prawie niemożliwa. Kije są super, jeśli masz małe dzieci. Można je ciągnąć za pomocą kijów.

Wniosek

Są chwile, kiedy jazda na nartach bez kijów ma sens. Początkujący narciarze i dzieci powinni uczyć się jazdy na nartach bez kijów, ponieważ podstawowej techniki skrętu należy uczyć się przede wszystkim poprzez nogi. Narciarze freestyle'owi będą chcieli mieć wolne ręce od kijów podczas latania po parku. Narciarze na wszystkich poziomach mogą odnieść korzyść z puszczenia kijów, jeśli chcą naprawić lub skorygować błędy w swojej formie lub równowadze. Jednak przez większość czasu będziesz chciał jeździć na nartach z kijami. Kijki stają się przedłużeniem Twoich ramion, pomagając Ci utrzymać wyśrodkowaną równowagę. Stanowią kluczową część procesu skręcania i zapewniają doskonałe wyczucie czasu w Twoich skrętach. W większości terenów górskich posiadanie kijów jest koniecznością.

Zachęcam WAS, abyście po prostu BYLI w tej chwili i doświadczali przygody w pełni. Spróbujcie więcej uśmiechu, wolności, rozluźnijcie napięcia i uspokójcie myśli.

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

CEZARY WERESZCZYŃSKI

Bądźmy

w kontakcie

trener@szkolenienarciarskie.pl

723 897 862

Wrocław, Kraków

FORMULARZ

Contact Form Demo (#3)

© kolorowagrafika.pl