Złap stabilność i dobry balans. Jak reagować na utratę równowagi, której się nie spodziewasz.

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

Równowaga jest bardzo ważną umiejętnością dla wszystkich poziomów umiejętności narciarskich, od nowicjusza do eksperta.  Dzięki prostym i skoncentrowanym treningom przed nartami możemy poprawić nasze umiejętności równoważące, aby mieć lepsze osiągi na nartach. Może to obejmować różne ćwiczenia, od stania na jednej nodze po trudniejsze zadania, takie jak stanie na piłkach równowagi, bosu itp.

Dlaczego równowaga jest ważna?

Kiedy początkujący szusuje łagodnym stokiem lub gdy zaawansowany narciarz wybiera strome zbocze, istnieją pewne podstawowe zasady fizyki, które mają zastosowanie w każdej sytuacji. Dobre umiejętności równoważenia pozwalają nam stanąć nad nartami w odpowiedniej pozycji, aby zarządzać siłami i zasadniczo kontrolować nasze narty i naszą prędkość, dając nam pewność, że osiągamy dobre wyniki.

Ćwiczenie na balans

Proste ćwiczenie, które możesz zrobić, to spróbować wyskoczyć obiema nartami z ziemi. Jeśli jesteś zrównoważony, całe narty wyniosą ciało równomiernie z ziemi. Można to również dostosować do zaawansowanych narciarzy, skacząc w na bardziej stromych stokach.

Wskazówki dotyczące poprawy równowagi.

  • Zaufanie do nart. Narty zrobią swoje,  jeśli nie będziemy wykonywać zbędnych ruchów. Na przykład chowanie bioder do tyłu. Ważne jest aby pozostać nad środkiem nart. To trudne, gdy stok wydaje się stromy.
  • Najpierw ćwicz na łatwiejszych stokach.
  • Staraj się zrównoważyć krawędzie swoich nart i pozostawić czyste ślady na śniegu – spójrz na swoje ślady, aby uzyskać informacje zwrotne.
  • Wykonuj trening na lądzie.
  • Spróbuj na lądzie wykonać ćwiczenia równoważące z zamkniętymi oczami.

Oddzielamy górną część ciała od aktywnych ruchów dolnej części ciała.

Dolna połowa ciała jest kluczowym obszarem. Od bioder do stóp, są to nasze elementy sterujące. Górna część ciała, od talii do głowy, są to nasze elementy równowagi. Aby wykonać dany rodzaj skrętu, łączymy te elementy razem. Dolna część ciała wytwarza aktywne sterowanie, a górna część ciała w synchronizacji subtelnie równoważy ciało. Wtedy utrzymasz się w tym idealnym miejscu nad deskami i możesz kierować nartami w sposób, w jaki chcesz.

Separacja boczna

Oddzielenie boczne jest po części czymś, co pomaga nam zachować równowagę na nartach, jednocześnie przechylając narty na krawędzie. Pozwala nam to na tworzenie różnych kątów krawędzi przy różnych prędkościach i utrzymywanie równowagi względem nich. W ten sposób siły gromadzą się wokół skrętu i działają na nartę, tworząc większą przyczepność i kształt skrętu. Zasadniczo ma to miejsce wtedy, gdy niektóre części ciała aktywnie przechylają narty, a inne części ciała nie biorą udziału w tym przechylaniu.

 

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

Zachęcam WAS, abyście po prostu BYLI w tej chwili i doświadczali przygody w pełni. Spróbujcie więcej uśmiechu, wolności, rozluźnijcie napięcia i uspokójcie myśli.

CEZARY WERESZCZYŃSKI

Bądźmy

w kontakcie

trener@szkolenienarciarskie.pl

723 897 862

Wrocław, Kraków

FORMULARZ

Contact Form Demo (#3)