W jaki sposób oddychasz podczas jazdy na nartach?

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

Jak oddychasz podczas jazdy na nartach? Wstrzymujesz oddech, hiperwentylujesz, używasz klatki piersiowej, przepony czy pleców? Używasz nosa czy ust? Kiedy teren przechodzi od łatwego do trudnego, czy twój oddech również się zmienia?

Nie ma właściwego sposobu oddychania podczas jazdy na nartach. Ruchy, które wykonujesz decydują o tym, jak oddychasz, zatem zgranie oddechu z ciałem znacznie poprawi Twoje narciarstwo.

Celem zgrania ruchów ciała z oddechem jest zmiana nawykowych działań poprzez uważność, skupienie i obserwację.

Utrzymanie koncentracji na całej trasie ( np 5km) jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego zaczniesz od skupienia i obserwacji oddechu.

Ćwiczenia przed wyjazdem:

1. Obserwator

Pobiegaj, zrób parę pompek, przysiadów,  popływaj, wsiądź na rower. Obserwuj, zwróć uwagę na swoje wzorce oddechowe.

2. Powolny oddech

W pracy, przed ekranem, rano i wieczorem, w wolnej chwili użyj nosa do wdechu 4-sekundy i wydechu 4 sekundy.

3. Powolny wydech

Podobnie jak w ćwiczeniu 2 teraz wdychaj przez nos 3 sekundy i wydychaj przez usta 6 sekund.

4. Oddychanie przeponą.

Podczas wdechu poczuj jak powietrze wypełnia całość brzucha, pleców i boków swojego tułowia. Wypuść powietrze napinając mięśnie brzucha. Jeśli nie czujesz tego ćwiczenia, połóż się na płaskiej powierzchni i ustaw książkę w okolicy między pępkiem a splotem słonecznym. Gdy robisz wdech nosem brzuch unosi książkę do góry, gdy robisz wydech książka obniża się wraz z napiętymi mięśniami.

Gdzie patrzysz?

Gdzie koncentrujesz wzrok podczas jazdy na nartach? Być może patrzysz w czubki nart, a może daleko przed siebie? Czy skanujesz w poszukiwaniu pojedynczych przeszkód, utrudnień, szukasz lepszego śniegu? To gdzie patrzysz, będzie bezpośrednio wpływać na to, jak jeździsz na nartach.

Spójrz, a twoje ciało pójdzie za nim. Zobaczysz podczas szkolenia.

Zachęcam WAS, abyście po prostu BYLI w tej chwili i doświadczali przygody w pełni. Spróbujcie więcej uśmiechu, wolności, rozluźnijcie napięcia i uspokójcie myśli.

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

CEZARY WERESZCZYŃSKI

Bądźmy

w kontakcie

trener@szkolenienarciarskie.pl

723 897 862

Wrocław, Kraków

FORMULARZ

Contact Form Demo (#3)