Poranna rutyna to fantastyczny sposób na rozpoczęcie dnia

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

Rano może być trudno wejść w dobrą rutynę. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć mistrzowską poranną rutynę bez względu na to, w jakim stadium życia jesteś!

Obudź się o tej samej godzinie każdego dnia

Może to być wyzwanie, jeśli nie musisz już budzić się w określonym czasie do pracy. Jednak pójście spać i budzenie się o tej samej porze każdego dnia da ci więcej energii i pomoże ci być bardziej wypoczętym, więc warto spróbować! Trudno będzie ustalić poranną rutynę, jeśli czas czuwania nie jest konsekwentny. Wybierz czas, który wydaje się całkiem naturalny, abyś się obudził. Jeśli jesteś nocną sową i nie śpisz po 22:00, nie ma powodu, aby zmuszać się do wstawania o 5 rano. Spójność liczy się bardziej niż godzina, którą wybierzesz. Zdecydowana większość potrzebuje co najmniej 7-8 godzin snu na noc, nawet w starszych latach, więc upewnij się, że idziesz spać co najmniej 8 godzin, zanim planujesz obudzić się rano.

Zacznij dzień z czymś, co Ci się cieszy

Nie musisz planować całodobowego treningu po otwarciu oczu rano. Wybierz coś, co lubisz robić! Dobrym wyborem mogą być rozciąganie, czytanie, picie kawy lub herbaty, czytanie gazet, medytacja (po prostu nie zasypiaj!). Cokolwiek robisz, bądź uważny i świadomy, gdy zaczynasz swój poranek, zamiast chodzić na auto-pilocie. Oczywiście, jeśli lubisz ćwiczyć, to kolejny świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Po prostu zrób coś, co rozpocznie twój dzień z uśmiechem i poczuciem spełnienia.

Unikaj ekranów

Jest to najbardziej często powtarzana porada ekspertów od snu i produktywności na całym świecie: rozpoczęcie dnia w telefonie nie czyni cię szczęśliwym i utrudnia Twoją produktywność. Rozpoczęcie rano od stosu e-maili lub wiadomości mogą być stresujące. Nawet jeśli coś takiego jak przewijanie postów w mediach społecznościowych wydaje się relaksujące i celowe, zwykle nie przynosi szczęścia. Przewijanie w mediach społecznościowych może nawet przyczynić się do depresji. Niezależnie od tego, od czego zaczynasz, po prostu postaraj się nie zaglądać w ekran.

Zrób krótką listę do-dore

Jeśli chcesz, aby poranki były bardziej produktywne, lista rzeczy do zrobienia może być świetnym sposobem na rozpoczęcie. Wybierz 3 rzeczy, które chcesz osiągnąć każdego dnia. Te rzeczy nie muszą być tradycyjnymi zadaniami lub sprawami – mogą to być rzeczy, które naprawdę chcesz robić, takie jak czytanie, spacer lub telefon do przyjaciela. Pamiętaj o swoich celach, tworząc te zadania.

Twoja poranna rutyna nie musi być długa, skomplikowana lub nieprzyjemna. Jako emeryt nadal możesz nauczyć się tworzyć mistrzowską poranną rutynę  z tymi prostymi wskazówkami.

A to poranne rutyny, które wdraża moja mama.

Ćwiczenia

Otwórz oczy. Połóż się na wznak. Weź 3 głębokie oddechy. Wdech nosem, brzuch unosi się do góry, zatrzymaj powietrze na 3 sekundy i powoli wypuszczaj, gdy wypuszczasz napnij mięśnie brzucha. Gdy wypuścisz całe powietrze, zatrzymaj na 3 sekundy. Powtórz całość 3 razy.

Wstań powoli, usiądź, wyprostuj plecy i wykonaj 2 skręty głową w lewo a potem w prawo, tak jakbyś chciała spojrzeć za bark. Do góry!!! Wstajemy i 3 podskoki, delikatne, nie odrywamy palców od podłoża ( tu chodzi o wypadający dysk, o tym w iiinym poście ). Wychodzisz przed okno, balkon, taras, tak, żeby widzieć co jest za oknem. W tym miejscu zatrzymam się z podawaniem ćwiczeń dla mamy, ponieważ nie każdy mógłby takie ćwiczenie wykonać i naraziłbym tym samym seniorów na urazy. Jeśli chcecie takich porad lub ćwiczeń w domu, napiszcie, zrobię wstępny wywiad o zdrowiu, porozmawiamy i chętnie taki trening napiszę.

Każdego ranka rutyna powinna obejmować pewien rodzaj ćwiczeń. Nie musi to być pełnowymiarowy trening, ale powinno być przynajmniej ćwiczenia stabilizujące, mobilne i równowagi. Łatwe ćwiczenia, aby pomóc  przygotować się na dzień ruchu. Proste pozycje jogi to fantastyczne poranne ćwiczenia.

Zdrowe Śniadanie

Nie podam gotowych przepisów, to indywidualna sprawa każdego Seniora, który może mieć zalecaną dietę ze względów zdrowotnych czy uczuleniowych.

Moja mama nie jadała śniadań i miała tendencję do spożywania mniejszych porcji w czasie posiłku. To reakcja organizmu na zmiany aktywności i spowolnienie metabolizmu. Pod wieloma względami jest to dobra rzecz. Ale sprawia to również, że trudniej jest osiągnąć codzienne cele żywieniowe. Innymi słowy, jedzenie mniej żywności ogólnie oznacza, że jedzenie, które je, musi mieć więcej błonnika i składników odżywczych, aby nie mieć niedoboru i zapobiegać chorobom.

W nocy poziom cukru we krwi spada. To normalne i nie jest to problem, ponieważ jesteś nieaktywny. Ale kiedy zaczynasz dzień i pomijasz śniadanie, te poziomy spadają niżej. Kiedy w końcu jesz w okresie obiadowym, następuje ogromny wzrost poziomu cukru we krwi – zwłaszcza jeśli jesz cukier lub przetworzone węglowodany. Kiedy tak się dzieje, poziom glukozy pozostaje niestabilny przez cały dzień – co z czasem zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2.

Z drugiej strony, jeśli włączysz kilka zdrowych pomysłów na śniadanie w ciągu dnia, bogatych w białko, posiłek o niższej zawartości tłuszczu odpowiednio podniesie poziom glukozy. Zazwyczaj stabilność ta będzie kontynuowana przez cały dzień i zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2.

 

Zachęcam WAS, abyście po prostu BYLI w tej chwili i doświadczali przygody w pełni. Spróbujcie więcej uśmiechu, wolności, rozluźnijcie napięcia i uspokójcie myśli.

chillos
instruktor narciarstwa alpejskiego

CEZARY WERESZCZYŃSKI

Bądźmy

w kontakcie

trener@szkolenienarciarskie.pl

723 897 862

Wrocław, Kraków

FORMULARZ

Contact Form Demo (#3)